Press ESC to close

Bize Kayı Derler Osmanlı Tarihi Pdf indir

İNDİRMEK VEYA GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN 60 SANİYE BEKLEYİN. İÇERİK OTOMATİK AÇILACAKTIR....

Bize Kayı Derler Osmanlı Tarihi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Bize Kayı Derler Osmanlı Tarihi kitabı 154 olarak çıkarılmıştır. Sinan Kılıç tarafından kaleme alınan Bize Kayı Derler Osmanlı Tarihi isimli kitap 9786057402288 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Bize Kayı Derler Osmanlı Tarihi kitabını 23.06.2022 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Bize Kayı Derler Osmanlı Tarihi pdf oku indir.

Bize Kayı Derler Osmanlı Tarihi pdf indir

 
Türklerin beş bin yıllık tarihine incelediğimizde erkekler kadar kadınların da mühim rol oynadığına şahit oluruz. Türk erkeği ise yaşadığı her devirde kadınına son derece saygılı davranır ve kadını adeta baş tacı yapardı. Türk tarihinde kadınlar, devlet yönetiminden tutun da sosyal hayata kadar aşağı yukarı her alanda söz sahibi oluyordu. Devlet yönetiminde hakan, eşi hatun ile birlikte devleti yönetiyordu. Hakanın sol yanı başında durması ve yönetim adına çıkarılan fermanlarda“ Hakan ve hatun emrediyor ki…” şeklinde ifadeyle başlaması da bunun en açık ifadesidir. En eski Türk topluluklarından ibu yana kadınların at binip ok attıkları, hatta güreş yaptıkları, savaşlara bile katıldıklarına çeşitli kaynaklarda rastlıyoruz. Türk kahramanları arasında yalnızca erkekleri değil kadınları da görürüz. İşte Türk tarihinde iz bırakmış kadın önderlerinden bir diğeride Hayme Ana’dır.
Hayme Ana; Osmanlı Devleti’nin kuruluş tohumlarını atan, oğulları Ertuğrul ve Dündar’ı Anadolu’ya doğru göç etmeleri hususunda yüreklendiren ve onları destekleyen cesur bir kadındır. Onun bu cesareti altı yüz yıl sürecek ve üç kıtaya hükmedecek bir devletin kurulmasına vesile olmuştur. Süleyman Şah’ın vefatından sonra Kayı Obas’nın yönetimini üstlenen Hayme Hatun, obanın birlik ve bütünlüğünü muhafaza ederek obayı kuvvetli bir biçimde oğlu Ertuğrul’a bırakmıştır. Bu da Türk kadınının yönetim ve idarede gösterdiği en başarılı örneklerlerden biri olma özelliğini taşır.

Bize Kayı Derler Osmanlı Tarihi kitap özeti

Bize Kayı Derler Osmanlı Tarihi pdf oku

Bize Kayı Derler Osmanlı Tarihi Pdf indir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Katen on Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.